InstagramFacebookFacebookYoutubePinterestTwitterLinkedin096 707-40-47Рус

Обрізка рослин на присадибній ділянці

Обрізка рослин - один з основних агротехнічних прийомів, без якого необходиться жоден догляд за присадибною ділянкою. Обрізка забезпечує не тільки гарний зовнішній вигляд рослин, але і допомагає рослинам залишатися здоровими.

Навіщо проводити обрізання рослин на ділянці?

 1. Омолодження рослини. Правильна обрізка стимулює сплячі бруньки на пагонах рослини до зростання. Активне проростання сплячих бруньок веде до рясного цвітіння і плодоношення, і збільшення зеленої маси рослини.
 2. Збереження форми і розмірів рослини. За допомогою обрізки можна стримувати рослини в необхідних розмірах і надавати їм будь-які форми.
 3. Боротьба з хворобами. Під час обрізки видаляються всі уражені хворобами пагони. Це допомагає стримувати поширення хвороби рослини. До того ж після правильної обрізки поліпшується аерація крони, що знижує можливість появи різноманітних хвороб.

Слід зазначити, що при обрізанні необхідно враховувати ряд факторів, до яких відносяться: особливості ростурослини, тип розгалуження і природна форма крони, загальна динаміка зростання і ін. З анатомо-фізіологічної точки зору обрізка призводить до:

 • зміни пропорції маси кореневої системи і крони рослини;
 • активному розростання всмоктуючих коренів;
 • поліпшення азотного і вуглекислого обміну, біосинтезу різних органічних речовин;
 • прискорення пересування асиміляційні речовин;
 • поліпшення водного режиму рослини.

Тому обрізку повинні проводити кваліфіковані фахівці.

Є кілька основних типів обрізки:

 1. Санітарна обрізка. При санітарній обрізці видаляються старі, пошкоджені, засохлі, зламані і хворі гілки, вирізається небажана поросль. Для поліпшення провітрювання і освітлення крони, видаляються пагони, які спрямовані в середину крони. Так само обрізаються гілки, які ростуть під дуже гострим кутом відносно стовбура рослини. Це робиться для уникнення обламування таких гілок під час негоди. Санітарну обрізку можна проводити протягом усього вегетаційного періоду. При цій обрізці гілля обрізається безпосередньо біля їх основи, а дрібні гілочки - над брунькою.
 2. Формуюча обрізка. Цей тип обрізки використовується для формування певного (бажаного) типу крони. Найчастіше така обрізка використовується для алейних або рядових посадок. Формуюча обрізка стимулює рослину до рясного цвітіння, знижує ризики обламування гілок, покращує провітрювання крони, збільшує декоративність. Існує кілька видів формуючої обрізки: слабка, помірна і сильна обрізка. У молодому віці дерева (до 25 років) рекомендовано проводити лише слабку формуючу обрізку. Це означає, що при обрізанні видаляється не більше 20-25% річного приросту. При щорічній обрізці між новими і старими зрізами слід залишати відстань довжиною не менше 10-15 см. З часом зростання гілок в середині крони слабшає, щільність крони зменшується, а більш сильні та активні ростові бруньки з'являються на кінцях гілок. У цей час можна застосовувати помірну обрізку. При помірному типі обрізки гілля коротшають на 50% від річного приросту рослини. Сильна формуюча обрізка - це вид обрізки, при якій обрізається до 75% довжини річного приросту рослини. Сильна обрізка проводиться тільки у швидкозростаючих видів дерев і чагарників. Формуюча обрізка у швидкозростаючих видів дерев проводиться щорічно, і один раз в 2-3 року у рослин, які ростуть повільно. Цей тип обрізки краще проводити ранньою весною.
 3. Омолоджуюча обрізка. Основна мета цієї обрізки - відновлення балансу між плодоношенням (або цвітінням) і зростанням рослини. Цей тип обрізки застосовується на старих деревах і чагарниках, які втрачають декоративний вигляд, втратили здатність до цвітіння і рясному плодоношення. Першою ознакою для застосування омолоджуючої обрізки є: слабкий приріст рослини, занадто слабке або рясне цвітіння і погане плодоношення. Слід звернути увагу, що омолоджуючу обрізку необхідно проводити тільки у видів, які добре утворюють нові пагони (липа, ялина, тополя, клен та ін.). Під час омолоджуючої обрізки досить сильно коротшають старі гілки, але залишаються молоді, здорові, активно зростаючі пагони. Саме вони і формують «нову» крону. Омолоджуюча обрізка проводиться після закінчення руху соку(жовтень) і до його початку (квітень).

Ще одним дуже важливим чинником є​​ терміни проведення обрізки. Несвоєчасна і неякісна обрізка не тільки погіршить зовнішній вигляд рослини, але і може привести до хвороб і загибелі рослини.

Крім рекомендованих термінів обрізки (описаних вище), слід звернути увагу і на особливості росту і цвітіння рослини. Так, є рослини, які цвітуть на однорічних пагонах, і рослини, які закладають квіткові брунькина пагонах другого року. У цих видів рослин терміни обрізки будуть відрізнятися. Так, спіреї Ван-Гутта, альпійська, аргута, ніпопнская, форзиція, вйгела, дейція, стефанандра, бузок, мигдаль трьохлопасний, керія, кольквіція, смородина криваво-червона та інші рослини, обрізати навесні не рекомендується. Їх обрізають відразу після цвітіння, адже якщо обрізати їх навесні, то це негативно позначиться на рясності їх цвітіння.Слід звернути увагу, що гортензії деревовидні (як і волосисті) обрізати навесні можна, а ось гортензію крупнолистну - ні.

Японська спірея, Бумальда повстяна, Дугласа, иволистная, буддлея, ірга, айва японська, магнолія, скумпія, барбарис Тунберга, кизильник, калината ін. - обрізку можна проводити навесні, і вона ніяк не позначиться на рясності цвітіння.

Види рослин, які досить легко переносять обрізку: липа, граб, в'яз, клен, верба, осика, акація біла, яблуня, тополя. Серед хвойних рослин: ялини різних сортів, туя західна, тис ягідний, ялівець.

Які інструменти використовуються для обрізки саду

Якісні інструменти полегшують обрізку. Слід пам'ятати, що інструмент необхідно регулярно заточувати, очищати дезинфікуючим засобом і змащувати маслом перед зберіганням.

Основні інструменти, які використовуються під час обрізання рослин:

 1. Сікач. Сікачі використовують тільки для обрізки невеликих гілок (товщиною 2-3 см), підрізування троянд, багаторічних рослин і зрізання квітів.
 2. Гілкоріз. Гілкоріз має довгі ручки і короткі леза для зручної та ефективної обрізки товстих гілок дерев і чагарників.
 3. Садові ножиці. Садові ножиці мають довгі прямі леза. Вони допомагають надати форму топіаріям і живоплотам.
 4. Ручна (або садова) пила. Це ідеальний інструмент для відпилювання невеликих гілок дерев.

Довірте обрізку професіоналам з "Магії саду", і ваша присадибна ділянка буд ерадувати Вас довгі роки. Телефонуйте: 096 707-40-47.


Отримайте безкоштовну консультацію

Ми отримали ваш запит. Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.
Виникла помилка. Повторіть або зателефонуйте нам.