InstagramFacebookFacebookYoutubePinterestTwitterLinkedin096 707-40-47Рус

Що потрібно знати при проектуванні садових доріжок

Хороший ландшафтний дизайн - це більше, ніж просто красиві рослини. Садові доріжки є невід'ємною частиною ландшафтної композиції. Вони служать не тільки для з'єднання різних компонентів (басейн, патіо і ін.), а й необхідні для створення цілісності саду. Правильно підібрана форма і матеріал не тільки трансформує присадибну ділянку, але і додасть функціональності.

Що потрібно знати при проектуванні доріжок в саду

При організації садових доріжок важливо, щоб вони були правильно спроектовані, безпечні та зручні у використанні. Перед тим, як вибирати матеріали, слід зробити план на папері. Це допоможе уникнути основних помилок при створенні доріжок.

Основні правила проектування:

 1. Насамперед, садова доріжка повинна мати мету. Такою метою може бути барбекю, басейн, фонтан, або інші ландшафтні об'єкти.
 2. Вигини повинні відповідати контурам галявин, кривим або прямим лініям барбекю, патіо і інших об'єктів. Погодьтеся, звивиста стежка через галявину з прямими сторонами буде виглядати негармонійно.
 3. На невеликих ділянках доріжку краще розмістити по краю газону. Таким чином, не «розбивається» газон.
 4. Так само слід звернути увагу на колір будинку і його облицювання. При розробці доріжок переважно підбирати колір, який доповнює існуючі структури. Але вони не повинні бути їх точною копією.
 5. Форма. Найпростіший спосіб - це зробити доріжки прямими. Але для саду краще використовувати криві і вигнуті лінії, щоб дати людині, яка іде по доріжці, привід зупинитися і насолодитися навколишнім ландшафтом. Прямі лінії частіше використовуються в формальних садах.
 6. Посадка з обох або однієї сторони однорічних і багаторічних рослин додадуть доріжці вишуканості.

Важливим аспектом є - ширина. Вона безпосередньо залежить від функціонального призначення доріжки. Основні доріжки розраховуються на основі комфортного проходження по ним двох осіб пліч-о-пліч, і рівняються не менше 1,2 м. Додаткові можуть бути завширшки  0,5-0,7 м.

Вибір матеріалу для садових доріжок

Матеріали повинні бути не тільки функціональними, але і мати естетичне значення. При підборі матеріалу слід уникати слизьких текстур, адже вони небезпечні. Садові доріжки можуть бути виготовлені з: натурального каменю, цегли, бетону, гравію та ін.

 • Цегла. Глиняні цеглини використовувалися в озелененні протягом століть. Червона цегляна доріжка додає відчуття спокою і елегантності в саду. При цьому цегла досить довговічний матеріал, і легко замінюється поштучно. Традиційні червоні цеглини зроблені з глини в червоних, помаранчевих і коричневих тонах, які відмінно контрастують із зеленими галявинами і барвистим озелененням.
 • Гравій. У гравію є дві великі переваги - це порівняльна дешевизна матеріалу і легкість в укладанні. При виборі фракції гравію, краще вибрати більш дрібну, як правило, по ній легше ходити.
 • Бруківка - практичний і привабливий варіант для доріжок і патіо. Вона менш дорога, ніж натуральний камінь, але при цьому просто дивує її різноманітність.
 • Природний камінь - прекрасний варіант, оскільки кожен камінь унікальний за кольором, дизайном і по формі. Покрокова доріжка - дуже популярний вибір серед садівників, тому що він досить міцний. До того ж, при правильній розстановці каменів, такі доріжки зручні для ходьби і виглядають дуже привабливо. Для більшого ефекту їх можна окаймити різними красиво квітучими рослинами: моховинками, флокс шилоподібний, манжетка і ін.
 • Бетон. Бетонні доріжки і плити дуже легкі в догляді і довговічні. І, не дивлячись на свою суворість і сірий колір, вони додають вишуканості та елегантності в ландшафт.
 • Комбіновані матеріали. Змішування різних видів каменю та інших матеріалів створює унікальні доріжки, які ідеально вписуються в будь-який пейзаж. Мета полягає в тому, щоб створити приємну суміш і контраст між використовуваними матеріалами. Наприклад, ламані або цілі шматки каменю можна комбінувати з гравієм більш світлого кольору.

  Матеріали можна використовувати абсолютно різні, адже немає правила, в якому говориться, що слід використовувати тільки один матеріал.

Створення садової доріжки

Після того, як Ви визначилися зі стилем і розміщенням доріжок, можна приступити безпосередньо до їх облаштування.

 1. Винесення в натуру. Для цього використовується шпагат і кілочки, якими розмічаються контури доріжки.
 2. На виділеній ділянці, знімається дерн і забирається все сміття. Глибина траншеї залежить безпосередньо від обраного матеріалу. Зазвичай це 10-15 см. В кінцевому підсумку доріжка повинна бути в рівень землі або бути трохи вище нього.
 3. Якщо планується ландшафтне освітлення, то на цьому етапі слід прокласти кабель і закладні для поливу.
 4. Після чого поверхня вирівнюється. Але не забувайте, що доріжка повинна перебувати під невеликим ухилом.
 5. На очищену поверхню укладається шар агроволокна. Воно буде бар'єром для бур'янів.
 6. Для більш міцних доріжок, можна насипати шар щебенюдрібної фракції. Потім насипається подушка з піску, яка пошарово поливається, утрамбовується і вирівнюється. Полив потрібен для того, що б в подальшому ця доріжка не просіла. Якщо доріжка повинна витримувати великі навантаження (наприклад, автомобіль) її слід армувати сіткою.
 7. Для доріжки з цегли або тротуарної плитки, встановлюється бордюр, який полегшує укладання плиток і не дає їм зміщуватися. А якщо основним матеріалом є бетон, то робиться дерев'яна опалубка.
 8. Готується розчин і заливається. При облаштуванні бетонної доріжки розчин заливається до верхнього краю опалубки. При облаштуванні інших видів доріжок на готову основу укладається обраний матеріал (бруківка, цегла, плитка та ін.).
 9. Шви між каменями або плитками заповнюються піском.
 10. Для збільшення терміну служби доріжку можна покрити спеціальними водовідштовхувальними засобами.

  Звичайно, створення доріжки краще довірити професіоналам. Адже це не тільки важке інженерне завдання, а й фізично складна робота. Тільки професіонали зроблять роботу якісно і надійно.

Догляд за садовою доріжкою

Доріжка, як і інші елементи ландшафтного дизайну, вимагає догляду. В першу чергу, будь-яку доріжку треба утримувати в чистоті. Для цьогоїї слід не тільки періодично мити або підмітати, а й виривати бур'яни. У догляд входить і реставрація необхідних частин. У міру необхідності слід замінювати тріснуті або деформовані елементи.
Взимку Ви не користуєтеся всіма доріжками, але очищати від снігу краще все. У боротьбі зі снігом переважно не використовувати сіль і інші хімікати. Адже вони не тільки псують взуття, завдають шкоди домашнім улюбленцям і грунті, а й негативно впливають на поверхню доріжки.

Основні помилки при створенні садових доріжок

Красиві доріжки стануть родзинкою будь-якого саду. Невдалі - можуть зіпсувати весь ландшафтний дизайн.
Помилки, які допускаються найчастіше:

 1. Неправильна планування. Доріжки можна розмістити як-небудь. Вони повинні забезпечити доступ до всіх куточків території саду і з'єднати всі елементи ландшафту в єдине ціле.
 2. Неправильний підбір матеріалу. Звичайно, мода впливає і на підбір матеріалів для садових доріжок, але краще віддати перевагу більш міцним, безпечним і довговічними матеріалам.
 3. Любительське облаштування доріжок. Довіряючи любителям облаштування доріжок, Ви ризикуєте отримати більше проблем, ніж доріжок. Адже часто вони робляться без зливів, а через неправильне укладання деформуються або провалюються.


Головне пам'ятайте, що правильно спроектована і укладена садова доріжка стане ключовим елементом Вашого саду, витримає багато років інтенсивного використання та прикрасить ландшафт. Наша компанія має великий досвід створення садових доріжок в Києві та Київській області. Телефонуйте: 096 707-40-47.

Отримайте безкоштовну консультацію

Ми отримали ваш запит. Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом.
Виникла помилка. Повторіть або зателефонуйте нам.